Niech nauka języków stanie się przyjemna

Na forum: pomoc w sprawdzeniu wypracowań, wyjaœnienie gramatyki i ciekawostki językowe

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   Mapa forum Sitemap

Oficjalne forum serwisu "Język angielski online" :)

REKLAMA

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum językowe Strona Główna » Materiały do nauki
Autor Wiadomość
Sparrow

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2009 4:49 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Powinienem być w 1 liceum, ale siedziałem z matmy rok temu i jestem w ostatniej gim. Angielskiego w szkole nie mam, a uczyć się muszę, chociażby z tego powodu, że jest w LO, a ja nie chcę zaczynać od zera. Poza tym w życiu jest cholernie potrzebny. Szukałem kursu językowego, ale stawki są za drogie. Zostaje mi nauka w domu w weekendy.

CZY moglibyście mi więc polecić jakieś książki i płyty do nauki angielskiego? Kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać.

PostWysłany: Pią Sty 22, 2010 11:14 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Ja używałem Supermemo - całkiem niezły program do nauki słówek - posiada system odpowiednich powtórek - dzięki czemu gdy zaczynamy zapominać nowe słówko, program automatycznie nam przypomina.
Problemem jest brak grafiki - wiec czasami dobrze nie czujemy nowego słówka (lepiej jest skojarzyć słówko z obrazkiem lepiej się pamięta i łatwiej się używa)

Całkiem fajny jest też Rosetta Stone - dużo grafiki, dobrzy lektorzy. Świetne uzupełnienie.

PostWysłany: Wto Kwi 13, 2010 8:35 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

A czy oprogramowanie wymienione przez Ciebie jest darmowe? Zna ktoś jakies dobre darmowe repozytorium z angielskimi audiobookami?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hauteville

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 7:11 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Pawel napisał:
Ja używałem Supermemo - całkiem niezły program do nauki słówek - posiada system odpowiednich powtórek - dzięki czemu gdy zaczynamy zapominać nowe słówko, program automatycznie nam przypomina.
Problemem jest brak grafiki - wiec czasami dobrze nie czujemy nowego słówka (lepiej jest skojarzyć słówko z obrazkiem lepiej się pamięta i łatwiej się używa)

Supermemo jest fajne, ale generalnie uważam, że lepsze są Anki - http://ichi2.net/anki/index.html albo Mnemosyne - http://www.mnemosyne-proj.org/. Obydwa działają na zasadzie niemal tych samych logarytmów, a są darmowe, podczas gdy za Supermemo trzeba płacić.

Pawel napisał:
Całkiem fajny jest też Rosetta Stone - dużo grafiki, dobrzy lektorzy. Świetne uzupełnienie.

Rosetta Stone? Może w twoim wypadku działało. Większość ludzi, która miała z tym styczność twierdziła, że jest beznadziejne. Nie mówiąc już o koszcie. A że dużo grafiki? Fajnie, tylko po co - wydaje mi się, że tekst uczy znacznie lepiej języka obcego niż obrazki.

A co do do samych audiobooków angielskich - znalazłem te dwa adresy:
http://www.free-books.org/download.php
http://www.podiobooks.com/
Nie wiem na ile są dobre, ale mam nadzieję, że się na coś przydadzą.

Gość

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 9:09 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Jak dla mnie nauka samodzielna jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli poszedłbyś na kurs, nie osiągnąłbyś tyle ile jesteś w stanie zrobić sam, używając trochę motywacji.
Osobiście do nauki używam programu FullRecall, co prawda jest on płatny, ale jak dla mnie działa świetnie.
Naukę najlepiej zacząć od nauczenia się najczęściej używanych słów w danym języku, co do angielskiego to nauczenie się pierwszego tysiąca daje ok. 80% zrozumienia czytanego tekstu. Tutaj znajdziesz plik ze słowami: 1000 najczęściej używanych słów angielskich.
fancy

PostWysłany: Wto Wrz 07, 2010 4:20 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Jak dla mnie kurs jest lepszym rozwiązaniem, bardziej motywującym. Jednak możesz spróbować nauki z nowej elektronicznej książki ze szkoły Axon: tutaj znajdziesz więcej informacji o niej, wydaje się być optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o samodzielna naukę.
hauteville

PostWysłany: Wto Wrz 07, 2010 8:04 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Zabawne, że firmy Axon nie polecił jeszcze nikt, kto jest tu od dłuższego czasu...
Zabawne jest też to, że nie znam nikogo wśród znanych mi poliglotów kto nauczył się języka w szkole językowej. Przypadek?
Wszystkim polecam naukę samemu - jeśli naprawdę będziecie chcieli opanować język to wam to sprawi przyjemność. Jeśli zaś nie chcecie to żadna szkoła nie pomoże - smutne, ale prawdziwe.

Na stronie Axona znalazłem natomiast opis i screeny książki. Nie wydaje mi się, żeby coś z kolorowymi obrazkami i zadaniami w stylu "wypełnij luki" miało nauczyć języka obcego.

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 11:32 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Wszedłem w listę użytkowników forum, wyszukałem użytkownika fancy, a następnie wszytkie jego posty. Dotychacz nie napisał/a ani jednego postu, który by nie polegał na polecaniu Axonu. Na miejscu administratora forum zastanowiłbym się jak interpretować ten i temu podobne przypadki, oraz czy czysta działalność reklamowa określonych szkół jest celem tego forum. Jest?
Zupełnie czym innym jest przecież dyskusja, wymiana doświadczeń z poszczególnych szkół przez osoby faktycznie do nich uczęszczających, czym innym natomiast zakładanie kolejnych kont przez właścicieli tych szkół w celu pisania fałszych historyjek "natrafiłem na nową, rewelacyjną szkołę...".

Wracając jednak do tematu samodzielnej nauki, metod jest wiele. Dla mnie osobiście program Anki i jemu podobne jest bezużyteczny. Przeczytałem o nim na blogu hauteville, zainstalowałem, oglądałem przez pół godziny jak to dziala, na czym to wszystko polega i eksperymentalnie dodałem do bazy jakieś słówka. Po pół godzinie jednak odinstalowałem program. Osobiście pisząc ten post mam w tle puszczone przemówienie Shakiry, mówi o problemach edukacji w Ameryce Łacińskiej, jak wyłapię nowe słówko, to je sobie zapiszę w notatniku w dokumencie na pulpicie. Kilka razy dziennie będę powtarzał w myślach nowopoznane słówka (i zaglądając do dokumentu), potem się prześpię (sen jest niezbędny) i następnego dnia sprawdzę czy wszystkie pamiętam. Jeśli już pamiętam dane słówko to je usunę z listy, ale w przyszłości ilekroć odtworzę to samo nagranie (albo też wyłapię to słówko w innym nagraniu lub na piśmie) to automatycznie mi się ono odświeży i powtórzy. Nie muszę spędzać czasu pracując z programem, za np. miesiąc lub pół roku odtworzę to samo kilku- lub kilkunastominutowe nagranie i wszystkie słówka same mi się powtórzą... Podobnie można robić z piosenkami. Przetłumacz teksty kilku ulubionych piosenek obcojęzycznych, ilekroć w przyszłości usłyszysz piosenkę, słówka same się powtórzą... Taka jest jedna z moich metod i dla mnie się to dobrze sprawdza do słówek Smile. Metoda ta rozwija jednocześnie kilka umiejętności językowych, nie tylko rozbudowuje słownictwo, ale też rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu, oraz utrwala w podświadomości brzmienie języka doskonaląc tym samym akcent. Ja osobiście staram się nastawić właśnie na wszechstronny kontak z językiem. Dane słówko można wykuć z programu do słówek, ale może lepiej będzie usłyszeć je na jakimś nagraniu, lub też przeczytać je w określonym kontekście w tekście. Słówko nie tylko trzeba znać, ale też umieć je zastosować, gdy nauczysz się go wyłapawszy go w nagraniu lub tekście, od razu skojarzysz je z przykładowym użyciem... Nie trudno będzie też zapamiętać jego znaczenie, właśnie dlatego, że widziałeś je już w kontekście. Jak Ci będę tłumaczył jak wygląda ząb mamuta to po jakimś czasie zapomnisz wszelkie szczegóły, ale jak Ci go podam do ręki i pozwolę obejrzeć mówiąc "patrz, to jest ząb mamuta", to za 50 lat nadal będziesz pamiętał i jak taki zobaczysz to będziesz wiedział - to ząb mamuta, już taki widziałem!
frambuesa

PostWysłany: Sro Wrz 15, 2010 6:10 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

ja myślę, że trzeba kombinowac z różnymi metodami, zeby się nie nudzić.

Ogladać filmy, słuchać muzyki, czytac ksiązki, gazety, portale internetowe - to jasne, jak najwięcej! można spróbować poszukac kogoś do konwersacji - np. jakiego native speakera znaleźć w necie i z nim gadać przez skype'a. są takie strony, gdzie ludzie oferują taką wymianę konwersacyjna np. http://speaking24.com

programów do nauki słówek typu supermemo bym z góry nie przekreślała. wzbogacanie słownictwa zawsze wychodzi na korzyść. ja osobiście lubię serwis http://fiszkoteka.pl - można tam korzystać z gotowych materialów - część bezpłatnych, część płatnych (np. ogromny pakiet ze słownictwem tematycznym do matury: http://fiszkoteka.pl/pakiet/1-slownictwo-angielskie-do-matury-rozszerzonej), ale można tez sobie wklepać własne słówka i je wygodnie wkuwac.
PiotrPeterPedro

PostWysłany: Sro Wrz 15, 2010 9:08 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

http://speaking24.com z tego co widzę oferuje tylko język angielski, znasz więcej podobnych stron też z innymi językami Question O nauce z nativem pisałem tutaj: http://www.forumjezykowe.com.pl/viewtopic.php?t=2206 i jak dla mnie jest to ogólnie super metoda Smile.
Metod na naukę słówek jest wiele, sam mieszam różne metody, to z nagraniami to tylko jedna z metod, uważam, że dobra, ale sam stosuję też inne. Przykładowo dzisiaj nauczyłem się około 40 słów hiszpańskich (angielski sobie nieco zaniedbałem, a na dodatek złego rozważam rozpoczęcie nauki francuskiego w najbliższym czasie...), z czego tylko koło 10 poznałem z nagrań, a reszta wypłynęła z dyskusji z nativką na temat słownictwa z zakresu geometrii i opisu kształtów (w porównaniu ze słownikiem). Tak np. nauczyłem się dziś jak jest prostopadłościan, wielościan, dwunastościan itd., a być może ciężko byłobymi szybko wyszukać w internecie video wymieniające wszystkie te słowa... Dlatego też myślę frambuesa, że masz rację z tą kombinacją metod Smile. Przy czym jak się uczyłem słowa "paralelepípedo" (prostopadłościan, równoległościan) zamiast jedynie powtarzać sobie w myślach co znaczy ten wyraz i wykuwać jego znaczenie "na głupka" wyobrażałem sobie bryłę geometryczną, jak również miałem zdanie z tym wyrazem: "la caja de fósforos tiene forma de paralelepípedo" (pudełko od zapałek ma kształt prostopadłościanu), żeby jednak był jakiś kontekst... Teraz wyraz "paralelepípedo" mam skojarzony po pierwsze z obrazem bryły, którą sobie wyobraziłem, po drugie ze zdaniem na temat kształtu pudełka od zapałek, po trzecie oczywiście i z tłumaczeniem, ale o ile wyraz z dziedziny matematyki można sobie przetłumaczyc, to np. wyrazów abstrakcyjnych (np. nazw uczuć) nie tłumaczę, tylko staram sobie wyobrazić znaczenie. Taka metoda Wink . I dlatego też nie podobają mi się programy do nauki słówek, bo one każą wykuć znaczenie "paralelepípedo - prostopadłościan", po jakimś czasie w ten sposób nauczony człowiek będzie pamiętał, że to chyba jakaś bryła, ale jaka to już nie koniecznie... Przy tak długim i złożonym wyrazie próbuję sobie kojarzyć też jego poszczególne człony, jeśli potrafię to z ich faktyczną genezą, ale może być z czymkolwiek. I tak np. tutaj od razu przychodzi do głowy polski wyraz "paralelny" i słowo przestaje wyglądać przerażająco Smile.

Dzielcie się swoimi metodami na zapamiętywanie słów Smile.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat