Niech nauka języków stanie się przyjemna

Na forum: pomoc w sprawdzeniu wypracowań, wyjaœnienie gramatyki i ciekawostki językowe

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   Mapa forum Sitemap

Oficjalne forum serwisu "Język angielski online" :)

REKLAMA

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum językowe Strona Główna » Inne
Autor Wiadomość
krzysiek

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 8:51 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Hej. Mam taki problem:
Obecnie uczę się niemieckiego i angielskiego, obydwa chcę zdawać na maturze. Jestem w pierwszej klasie liceum. Chciałbym się zacząć uczyć francuskiego, moi rodzice też nawet na to przystają, ale moja mama mówi, że to zbyt dużo na raz, i że nie będę miał czasu na naukę innych przedmiotów, a francuskiego mogę nauczyć się na przykład podczas studiów. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Kurs ma wyglądać mniej więcej tak: 120 godzin, 2 razy w tygodniu po 90 minut.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kpjvd

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 12:50 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Ja się uczyłem samodzielnie 10 języków przez rok, codziennie przynajmniej po 5-10 minut poświęcałem na każdy i powiem Ci, że dawało to dużo lepszy efekt niż na początku przypuszczałem.

Ucząc się kilku języków na raz, należy pamiętać o kilku rzeczach:
1) uczyć się ich do bólu regularnie, czyli przynajmniej raz dziennie, nie robiąc przerw dłuższych niż jeden, góra dwa dni
2) starać się nie uczyć dwóch podobnych języków pod rząd np. portugalskiego i hiszpańskiego (w Twoim przypadku takiego problemu nie będzie, bo francuski, niemiecki i angielski różnią się dość znacznie)
3) nie poddawać się - sukcesy z pewnością przyjdą

ebrio

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 8:40 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Zgadzam się, nauka kilku języków nie będzie stanowić problemu, jeśli sam będziesz chciał się ich uczyć.

kpjvd: serio 10 na raz? nieźle Smile

PostWysłany: Pon Lip 19, 2010 9:37 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Nauka języków odbywa się nieco inaczej, niż innych przedmiotów. Zazwyczaj szybko przyswaja się reguły gramatyczne, słówka również, więc myślę, ze nie sprawi ci to zbyt wielu problemów. Nie masz co liczyć na naukę języka na studiach, bo w tym okresie przeważnie nie ma się czasu na coś w stylu dodatkowy język, no chyba, że jest on związany z twoim kierunkiem studiów. Myślę, że teraz spokojnie sobie poradzisz.
poliglotówna

PostWysłany: Wto Sie 31, 2010 11:50 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

potwierdzam i w pełni się zgadzam ze wszystkimi moimi przedmówcami: spokojnie dasz radę, jeśli tylko będziesz naprawdę chciał. W przypadku nauki języków najważneijsza jest systematyczna nauka i motywacja. Jeśli obydwóch tych rzeczy Ci nie brakuje (a tak wynika z lektury samego postu), to bez problemu dasz radę Smile choć też z drugiej strony zastanów się , czy nie lepiej PORZĄDNIE nauczyć się w liceum angielskiego i niemieckiego (zrobić odpowiednie certyfikaty też), a potem wziąć się za 3 język? bo chodzi też o to, że w przypadku języków: "too much is never enough" i nigdy w pełni się nie nauczysz jednego z nich... i możesz znać 10 języków, ale tylko trochę, albo 2-3 ale naprawdę porządnie. Musisz sie zastanowić jaki jest Twój cel. Ale jeśli masz ochotę na naukę francuskiego, to jak najbardziej go for it! aha, a mamą się aż tak bardzo nie przejmuj, mamy już tak mają, że się martwią i w sumie taka ich rola Wink)) pozdrawiam i powodzenia!!!
Ursula

PostWysłany: Sro Paź 20, 2010 11:45 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Witam wszystkich!
Mam pytanie na ten sam temat - kilka języków jednocześnie.

W szkole i na uniwersytecie uczyłam się angielskiego. Potem przez 6 lat uczyłam się niemieckiego i mówiłam już bardzo dobrze, ponieważ byłam kilka razy w Niemczech. Mam Mały Niemiecki Dyplom Instytutu Geothego.

Tym latem nauczyłam się jeszcze jednego języka do poziomu C1. Teraz zaczęłam się uczyć jeszcze dwóch i mam taki problem: zapominam niemiecki. To znaczy, czytać mogę, telewizję mogę oglądać, wszystko rozumiem, ale nawet proste zdania z trudem formułuję. Mam poczucie, że nowe języki wypierają mi niemiecki z głowy.

Więc zastanawiam się, może byłoby lepiej uczyć się jakoś inaczej: na przykład tydzień tylko niemiecki, potem tydzień tylko angielski itd? Albo miesiąc czy dwa? żeby nie było plątaniny w głowie.

Teraz mam codziennie kontakt z 5 językami i czasami mam wrażenie, że żadnego nie znam. Wkrótce chciałabym zacząć jeszcze dwa.

Z góry dziękuję za rady!
hauteville

PostWysłany: Czw Paź 21, 2010 8:48 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

O! Jak miło widzieć kogoś takiego! Witaj Ursulo i zostań tu jak najdłużej Smile

Ja osobiście jestem zwolennikiem przeznaczania choć odrobiny czasu na każdy z języków - jeśli poświęcisz miesiąc jednemu, a następnie miesiąc drugiemu i tak zrobisz z 5 językami to do tego pierwszego wrócisz po prawie pół roku, a to ogromna przerwa. Nauka liczona w tygodniach to trochę mniejsze przerwy, ale i tak wydaje mi się to nie do końca sensowne. To jest niestety przekleństwo kogoś kto chce zostać poliglotą - musi poświęcać mnóstwo czasu, aby języki pozostały mu w głowie.

O takim czymś jak wypieranie języka nie słyszałem i w sumie nigdy tego nie doświadczyłem. Co najwyżej właśnie traciłem kompetencje z powodu braku używania języka obcego - swego czasu obracałem się w środowisku głównie rosyjskojęzycznym i rzadko używałem angielskiego - efekt był taki, że moje umiejętności poprawnego mówienia po angielsku się znacznie zmniejszyły. Tzn. wciąż byłem komunikatywny, ale wstyd mi było, gdy miałem świadomość, że używam nie takich czasów itp.

Jeśli masz problem z 5 językami, to następne 2 to będzie jeszcze większy problem. Chyba, że jesteś w stanie im poświęcić dziennie mniej więcej tyle czasu co profesor Arguelles (poliglota, którego osobiście podziwiam i wszystkim polecam obejrzeć jego filmy na youtube) jak pokazuje w tym filmie - http://www.youtube.com/watch?v=Oudgdh6tl00
Co prawda liczba języków jakie zna jest liczona w dziesiątkach, ale tak czy inaczej pokazuje to, że by zostać poliglotą trzeba temu poświęcić naprawdę sporo czasu. Ja na razie ograniczyłem się do czterech języków, bo zauważyłem, że 5-7 na raz nie byłem w stanie udźwignąć - nie znajdywałem czasu, by wszystkie wykorzystywać.

Ostatnio jednak myślałem nad tym, by stale udoskonalać te, które uznaję za najbardziej mi przydatne, a w pozostałych zdobywać taką podstawę, żebym mógł je w ciągu 3 miesięcy doprowadzić do stanu używalności, gdy zajdzie taka potrzeba. Ale tego programu jeszcze w życie nie wdrożyłem i traktuję go jako projekt. Jakbyś chciała więcej poczytać o moich poczynaniach, to zapraszam na mojego bloga, gdzie opisuję moje wrażenia z nauki, czasem tak dziwnych języków jak xhosa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

PostWysłany: Czw Paź 21, 2010 2:01 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Karol, dziękuję ci bardzo za ciepłe powitanie Smile

Zgadzam się z tobą, że duża przerwa to nie jest dobrze. Ale to pozwala uczyć się każdego języka dość intensywnie przez jakiś czas. Kiedy uczyłam się latem nowego języka, każdą wolną minutę spędzałam czytając. Dzięki temu wystarczyło mi 2 miesiące, żeby napisać test na C1. To był mój cel, bo zamierzałam wziąć udział w kursie językowym w kraju tego języka, miałam tylko 2 miesiące czasu przed kursem i nie chciałam być w początkowej grupie.

Teraz z tymi 5 językami już nie robię zbyt dużych postępów. Czasami wydaję mi się, że żadnych postępów nie robię. Zaczęłam duński i ciągle nie mogę opanować wymowę.

Dzięki za zaproszenie do bloga, ciekawy jest.

p.s. Mogę ci zawsze pomóc z rosyjskim, bo całkiem dobrze go znam Smile
hauteville

PostWysłany: Czw Paź 21, 2010 8:00 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Ursula napisał:
Karol, dziękuję ci bardzo za ciepłe powitanie Smile

Nie ma za co - cała radość po mojej stronie Smile

Ursula napisał:
p.s. Mogę ci zawsze pomóc z rosyjskim, bo całkiem dobrze go znam Smile

A jakie znasz w ogóle? Bo wspominasz liczbę 5. Tak pytam z ciekawości Smile I czy rosyjski jest rodzimym? (tu pytam z czystej ciekawości, bo 2 razy użyłaś rosyjskiej konstrukcji i nie wiem czy to literówki, czy mój domysł jest prawidłowy Smile )

Ursula napisał:
Zaczęłam duński i ciągle nie mogę opanować wymowę.

Wiem, dość trudna jest. Tym bardziej, że jeżeli chodzi o przełożenie pismo-dźwięk język ten jest strasznie nieregularny, dodatkowo ma sporo wariantów samogłoskowych obcych dla uszu Polaka. Dodatkowo akcent jest dość obcy (ale bardzo mi się podoba). Ale dalej jest już relatywnie łatwo - na pewno w końcu Ci się uda!

PostWysłany: Czw Paź 21, 2010 8:58 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Tak, prawidłowy jest twój domysł Smile Nie powiedziałam tego od razu, bo ciekawa byłam, czy można mnie natychmiast rozpoznać Smile

Powiedź mi, gdzie są błędy, bo nie mogę znaleźć Smile

5 języków, którymi się teraz zajmuję, to są:

niemiecki (dość dobrze)
angielski (przez całe życie się go uczę, ale niestety nie lubię)
polski (uczę się od czerwca, bardzo mi się podoba)
hiszpański i duński właśnie zaczęłam

Jeżeli rodzice kupią mieszkanie w Bułgarii (mają taki zamiar), będę się uczyła bułgarskiego.
A potem chce mi się bardzo więgerskiego. Już kupiłam sobie książkę i z trudem się powstrzymam, żeby ją nie otworzyć.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat