Niech nauka języków stanie się przyjemna

Na forum: pomoc w sprawdzeniu wypracowań, wyjaœnienie gramatyki i ciekawostki językowe

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   Mapa forum Sitemap

Oficjalne forum serwisu "Język angielski online" :)

REKLAMA

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum językowe Strona Główna » Nauka języków i quizy
Autor Wiadomość
Ewa

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 12:36 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Miałam to ostatnio na kursie angielskiego, ale dalej nie jestem pewna, kiedy stosować "used to" a kiedy "would". Dziś moja siostra, studentka, miała z tego kolokwium, ale tez do końca nie wiedziała. Więc jak to jest?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer ICQ
administrator
Site Admin

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 12:59 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Z tego co wiem, "used to" można stosować w każdym przypadku, a "would" tylko z czasownikami oznaczającymi czynność, np.:
I used to/would spend a lot of time watching TV when I was younger.
Tu czynnością jest oglądanie TV. Jeśli chcesz powiedzieć jednak coś o stanie w jakim się znajdowałaś, wtedy możesz użyć tylko "used to", a nie do wyboru tak jak w przypadku mowy o czynnościach, np.
I used to be very careless as a child. - Tu jest mowa o stanie.
I used to love swimming when I was 15. - Tu też jest stan.

Piszesz, że miałaś to na kursie, a masz jeszcze jakieś notatki na ten temat?

Ewa

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 1:15 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Mam podręcznik w całości w języku angielskim "Upstream Pre-intermediate", gdzie gramatyka jest wyjaśniana w języku angielskim. Niestety, mimo iż większość rozumiem, to jednak dalej nie mogę rozszyfrować tego, kiedy i w jakich sytuacjach się używa. A więc cytuję:

Cytat:
We use used to/would (always/often/etc) + bare infinitive to refer to past habits or states. He used to/would go jogging every morning when he was younger. In such cases used to/would can be replaced by the past simple with no change in meaning. When the children were younger they woke up/used to wake up late every day.
But for an action that happened at a definite time in the past we use the past simple not used to. I drove to work yesterday (NOT: I used to drive to work yesterday).
We also used to to talk abaut past facts on generalizations which are no longer true. I used to live in Rome. Now I live in Madrid. (NOT: I would live)

Dodam jeszcze, że zawsze miałam problem z gramatyką....

Site Admin

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 1:25 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Tu akurat nie napisali nic o "would" tylko o "used to". Napisali, że używamy obu zwrotów mówiąc o przeszłych nawykach lub stanach - wtedy możesz także użyć zamiast nich czasu past simple.
Jeśli mówisz o konkretnej akcji dziejącej się w określonym momencie w przeszłości, wtedy nie używasz past simple tylko "used to". Używamy tego zwrotu także mówiąc ogólnie o przeszłych faktach.
A o "would" zero. No ale póki co wychodzi na to jak pisałam we wcześniejszym poście. "Used to" możesz użyć zawsze, a "would" tylko w mowie o czynnościach przeszłych. Szczerze to nigdy nie stosowałam "would" i się nad tym nie zastanawiałam, ale ostatnio o tym czytałam.

k-a-s-i-a

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 9:10 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

A ja dla lepszego zrozumienia, dodam tylko te linki. Włącz sobie i przesłuchaj. Ta kobitka mówi, że o used to mówimy o czynnościach, stanach, które regularnie odbywały sie w przeszłości, ale już się nie odbywają.
Np. I used to attend to elementary school. - uczęszczałam do szkoły podstawowej (kiedys tam w przszłości, ale teraz już jestem stara Wink i studiuje)

http://www.bbc.co.uk/polish/exr/pop_grammar/lesson_30.shtml - 'used to'
http://www.bbc.co.uk/polish/exr/pop_grammar/lesson_31.shtml - inne zastosowanie czasownika "use".

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 9:22 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Jeśli chodzi o 'would' to ja rozumiem to bardziej przez przypuszczenia ( i zwiazany z tym 2 tryb warunkowy).
Np. If I were you, I would go there. -Gdybym był Tobą, poszedłbym tam.
I would do something. - Zrobiłabym coś.

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 11:40 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Dzięki Smile Już wiem więcej.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat