Niech nauka języków stanie się przyjemna

Na forum: pomoc w sprawdzeniu wypracowań, wyjaœnienie gramatyki i ciekawostki językowe

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   Mapa forum Sitemap

Oficjalne forum serwisu "Język angielski online" :)

REKLAMA

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum językowe Strona Główna » Egzaminy językowe, matura 2016
Poll

Na co zdałeś/aś FCE?
A
25%
 25%  [ 3 ]
B
8%
 8%  [ 1 ]
C
25%
 25%  [ 3 ]
nie zdałem/am
41%
 41%  [ 5 ]
Wszystkich Głosów : 12

Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył(a): 03 Mar 2006
Posty: 2038

PostWysłany: Pon Maj 15, 2006 6:14 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Cytat:
Egzamin FCE składa się z pięciu części.

1. Czytanie: zawiera cztery ćwiczenia, zawsze w tej samej kolejności. Każde z nich składa się z tekstu i zadania do wykonania. Ćw. 1 polega na dopasowaniu do podanych tekstów ośmiu nagłówków lub stwierdzeń, podana jest jedna odpowiedź więcej, której nie trzeba używać. Ćw. 2 polega na uważnym przeczytaniu tekstu i wyborze najwłaściwszej odpowiedzi na każde z siedmiu pytań. Ćw. 3 polega na uzupełnieniu tekstu podanymi sześcioma zdaniami lub frazami. Ćw. 4: w jednym lub w kilku podanych tekstach należy znaleźć odpowiedzi na 14 zadanych pytań. W naszej broszurze znajdziesz przykładowe ćwiczenie 4, zawierające 14 pytań.

2. Pisanie: zawiera dwa ćwiczenia. Ćw. 1 polega na napisaniu tekstu zgodnie z poleceniem. Ćw. 2 zawiera cztery pytania, z których należy wybrać jedno, a następnie napisać do niego odpowiedź. Każda wypowiedź powinna zawierać 120-180 słów. W naszej broszurze znajdują się przykłady obydwu ćwiczeń tej części.

3. Stosowanie struktur językowych: składa się z pięciu ćwiczeń. Ćw. 1 wymaga wyboru prawidłowych słów uzupełniających lukę w każdym z 15 podanych zdań. W naszym teście znajduje się dziewięć zdań. Ćw. 2 zawiera tekst z 15 lukami do uzupełnienia - my podajemy dziesięć przykładów. Ćw. 3 zawiera dziesięć zdań do uzupełnienia, każde z nich poprzedzone jest zdaniem kompletnym. Zadanie polega na uzupełnieniu podanym wyrazem w odpowiedniej formie zdania drugiego, tak aby znaczyło to samo co pierwsze. Ćw. 4 polega na znalezieniu i poprawieniu błędów w tekście. Ćw. 5 polega na użyciu prawidłowej formy podanego słowa w celu uzupełnienia tekstu z dziesięcioma lukami. W naszej broszurze znajduje się przykład takiego ćwiczenia w całości.

4. Słuchanie: składa się z czterech ćwiczeń. Polega na rozwiązywaniu różnych zadań po dwukrotnym wysłuchaniu nagranych tekstów. Nagrania zawierają różne głosy, akcenty, "background noises", różne są tempa wypowiedzi, dźwięki dochodzące ze środowiska, w którym znajduje się mówiąca osoba. W broszurze znajdują się przykłady wszystkich czterech ćwiczeń tej części egzaminu oraz teksty do ćwiczeń. Wszystkim przygotowującym się do egzaminu zalecamy jednak skorzystanie z kaset audio, gdyż tylko przeczytanie podanych tekstów jest niewystarczające. Wszystkie testy i kasety audio są dostępne w dobrych księgarniach językowych.

5. Mówienie: oceniana jest umiejętność wypowiedzi, słownictwo, wymowa. Ta część egzaminu odbywa się w obecności dwóch egzaminatorów: jeden wydaje polecenia, drugi słucha. Egzaminowane są jednocześnie dwie osoby. Egzamin składa się z czterech ćwiczeń. Ćw. 1: egzaminator zadaje pytania i prosi o podanie informacji o sobie, np. rodzinne miasto, zainteresowania, plany itd. Ćw. 2 polega na omawianiu przez ok. 1 min. wskazanych dwu obrazków, następnie należy skomentować obrazki drugiej osoby. Ćw. 3 polega na dyskusji z drugą osobą na temat podanego diagramu, obrazka itp., należy rozwiązać problem lub podjąć decyzję o czymś. Egzaminator nie uczestniczy w konwersacji. Ćw. 4 polega na wygłoszeniu opinii o zadaniu, które właśnie zostało wykonane. Egzaminator uczestniczy w dyskusji, zadaje dalsze pytania, ale ty i twój partner również powinniście aktywnie uczestniczyć w konwersacji. W naszej broszurze znajduje się przykład na ćwiczenie 3.

Podane w tej broszurze przykłady pochodzą z egzaminów z lat ubiegłych. Na końcu testów znajdują się rady, jak przygotować się do egzaminu i jak zachowywać się w jego trakcie. Tam też znajdują się odpowiedzi do podanych ćwiczeń. Powodzenia!


Źródło: http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/raporty_020410/raporty_a_4.html

Cytat:
Jaka jest skala ocen?

W przypadku egzaminu FCE są trzy oceny pozytywne: A, B i C oraz dwie oceny negatywne: D i E.

Kandydat musi zdobyć około 60% wszystkich punktów, żeby zdać egzamin na ocenę C. Nie jest określona minimalna liczba punktów wymagana do zaliczenia poszczególnych części egzaminu.

Ustna część egzaminu FCE jest oceniana w Polsce przez doświadczonych, starannie przeszkolonych egzaminatorów. Wszystkie części pisemne są oceniane w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu czas oczekiwania na wyniki egzaminu wynosi około 2,5 miesiąca. Następnie kandydaci, którzy wykazali się wymaganą znajomością angielskiego otrzymują certyfikaty z University of Cambridge ESOL Examinations.


Źródło: http://www.britishcouncil.org/pl/poland-fce.htm

Zalecane lektury na sesję Wiosna 2006, Lato 2006 i Zima 2006:

- A.J. Cronin, The Citadel (Penguin Readers or any other edition)
- Sir Arthur Conan Doyle, Three Adventures of Sherlock Holmes (Penguin Readers) - link do e-booka
- *Antony Hope, The Prisoner of Zenda (Penguin Readers or any other edition) - link do e-booka
- *Jane Austen, Pride and Prejudice (Penguin Readers or any other edition) - link do e-booka
- *George Orwell: 1984 (Penguin Readers or any other edition) - link do e-booka

* Zalecane także w roku 2005

Lista ośrodków znajduje się na stronie http://www.britishcouncil.org/pl/poland-examinations-centre-network.htm

_________________
Język angielski online | Korepetycje - darmowe ogłoszenia
Uwaga! Usuwamy prośby o odrobienie pracy domowej i sprawdzenie tłumaczenia wykonanego translatorem

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Czw Sie 10, 2006 1:12 pm, w całości zmieniany 6 razy
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył(a): 03 Mar 2006
Posty: 2038

PostWysłany: Pią Maj 19, 2006 11:12 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

W tym temacie znajdują się linki do testów FCE. Przeniosłam je z tego tematu aby wszystkie linki znajdowały się w dziale "Linkownia".

_________________
Język angielski online | Korepetycje - darmowe ogłoszenia
Uwaga! Usuwamy prośby o odrobienie pracy domowej i sprawdzenie tłumaczenia wykonanego translatorem

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Pią Wrz 29, 2006 9:26 pm, w całości zmieniany 3 razy
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył(a): 03 Mar 2006
Posty: 2038

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 11:32 am Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Opiszę mniej więcej co było w sesji letniej 2006 r.

Paper 1 - Reading:
1) Wstawienie nagłówków do fragmentów tekstu.
2) Pytania do dość długiego tekstu, było ich chyba 15, a do każdego pytania po 3 odpowiedzi.
3) Wstawianie wyciętych fragmentów tekstu w odpowiedniej kolejności - z tego co pamiętam to punkty za odpowiedzi w tym zadaniu są podwajane, a w sumie odpowiedzi jest około 6.
4) Na podstawie kilku tekstów na ten sam temat należy wstawić odpowiedni numerek do odpowiedzi. Ta część wydaje się najłatwiejsza.

Rady - ćwiczyć jak najwięcej, robić ile testów się da, najlepiej wypożyczać je z biblioteki językowej. Przykładowe testy najlepiej robić z zegarkiem w ręku, ponieważ w tej części niektórzy nie wyrabiają się czasowo. Dlatego też najlepiej sobie wyliczyć ile czasu potrzebujemy na którą część, ewentualnie zacząć od tej, za którą jest najwięcej punktów, albo odwrotnie - zacząć od najłatwiejszych aby zdążyć zrobić jak najwięcej. Wszystko wyjdzie w praniu, jak będziecie ćwiczyć. Najważniejsze to znaleźć odpowiednią technikę, aby zdążyć.

____________________________________________________________

Paper 2 - Writing
1) Zwykle pierwsza część to list, nieformalny bądź formalny. Póki co nie spotkałam się z innym obowiązkowym zadaniem na FCE, ale nie jest wykluczone, że może to być inny rodzaj wypracowania. W tym zadaniu mamy pewne wytyczne, których musimy się trzymać. Z jednej strony dzięki temu łatwiej się go pisze, bo czasem z nerwów na egzaminie nie przychodzą pomysły na ciekawe wypracowanie. W sesji letniej 2006 obowiązkowy był list do koleżanki, która pytała mnie o pracę. Ja pracowałam jakiś czas temu w International Water Centre i miałam przed sobą ulotkę z notatkami, a koleżanka mnie pytała jak tam było, bo też jest tą pracą zainteresowana.

2) 2 zadanie to do wyboru 4 różne wypracowania. Mogą to być m.in.: list formalny (często są podania o pracę), list nieformalny, recenzja, raport, opowiadanie, rozprawka, artykuł, a ostatnie wypracowanie dotyczy jednej z nieobowiązkowych lektur.

Rady - pisz jak najwięcej w ramach ćwiczeń, przyzwyczajaj się do pisania na max 180 słów. Limit ten można przekroczyć o 10%, a reszta jest odkreślania i nie jest sprawdzana, przez co traci się kilka istotnych elementów jak spójność pracy, brak zakończenia, a tym samym zawarcia jednej z wymaganych informacji. Pisz na temat, dobierz odpowiedni styl, nie kombinuj z długimi zakręconymi zdaniami, bo czasem czytając końcówkę zdania nie pamięta się jego początku Wink Lepiej pisać krótszymi zdaniami ale na pewno poprawnymi gramatycznie.

____________________________________________________________

Paper 3 - Use of English
1) To zadanie jest podchwytliwe, polega na wybraniu w lukę poprawnej odpowiedzi spośród 4.
2) Uzupełnienie luk odpowiednimi wyrazami. W tym przypadku nie mamy jednak niczego do wyboru, ale nie dopatrujcie się tutaj żadnych ciężkich słówek. To są zwykle słówka takie jak: a, an, the, at, on, in, under, above, near, such, and, more, than, could itp.
3) Transformacje zdań - należy przekształcić zdania dopisując od 2 do 5 słówek.
4) Wykreślanie błędów - z tego co pamiętam poprawnych jest max 5 linijek.
5) Słowotwórstwo - 10 słówek do wstawienia.

Rady:
Do 1 zadania polecam książki w stylu: "Najczęstsze błedy w języku angielskim... i jak ich unikać" - Philip Wilson i inne tego typu. Są w niej opisane różnice między podobnymi znaczeniowo słowami. Poza tym należy robić masę testów z tej części i zapisywać najważniejsze zwroty.
Do pozostałych zadań - ćwiczyć jak najwięcej. Jeśli chodzi o transformacje zdań i słowotwórstwo to radziłabym je ćwiczyć nawet na wyższym poziomie, bo wtedy te z FCE idą łatwiej. Wykreślanie błędów lepiej robić na poziomie FCE, bo na CAE są trochę inne zasady, tzn. dochodzi interpunkcja i zły zapis słówka. Na FCE należy tylko wykreślić słówka, które są niepotrzebne. W słowotwórstwie pamiętajcie, że niektóre słówka oprócz utworzenia z nich odpowiedniej formy mogą potrzebować zaprzeczenia, więc w sumie mogą być 2 zmiany jednego słówka. Przydają się także phrasal verbs.

____________________________________________________________

Paper 4 - Listening
1) 8 różnych niepowiązanych ze sobą scenek i 3 odpowiedzi do wyboru. Najpierw czytane jest pierwsze pytanie, odpowiedzi, puszczana scenka i to x 2, a potem przechodzimy do następnego pytania.
2) Uzupełnianie luk - jest już początek zdania, a na podstawie słuchanego tekstu należy je uzupełnić.
3) Dopasowanie o czym opowiadana dana osoba. Jest to zwykle 5 osób a obok są do wyboru odpowiedzi, oczywiście o jedną za dużo.
4) W tej części mogą być np. rozmowy kilku osób i trzeba dopasować kto co powiedział itp. W tej sesji zadanie było podobne do zadania 1. Był jednak tekst na ten sam temat a do niego odpowiedzi, a nie teksty na inny temat. Poza tym nie było powtarzania po każdym jednym pytaniu, jak w zadaniu 1, tylko został przeczytany cały tekst, a później powtórzony.

Rady:
Przede wszystkim skup się. Robiąc wiele testów można zauważyć istotną sprawę - jeśli w odpowiedziach masz np. słówko "joke" i w usłyszanym tekście też je usłyszysz, nie sugeruj się, że odpowiedź z tym słówkiem będzie prawidłowa, bo prawdopodobnie będzie dotyczyć innej osoby niż ta, o którą w zadaniu pytają. Zawsze są takie zmyłki, dlatego trzeba uważnie słuchać Wink Tu bardzo przydatna jest znajomość phrasal verbs. W tej sesji był np. tekst o tym czy stare ciuchy należy zatrzymywać czy wyrzucać. Kobieta w scence cały czas mówiła o tym, że kobiety narzekają na to, że nie mają ładnych ubrań a całe szafy mają pełne, bo nie chcą ich wyrzucać. Jednak odpowiedź na pytanie w zadaniu padła na końcu, kiedy ona powiedziała coś w stylu: "If you don't wear something for two years, just get rid of it".

____________________________________________________________

Paper 5 - Speaking
1) Krótka i luźna rozmowa o tym gdzie mieszkasz, co lubisz w swoim mieście, jak spędzasz wolny czas itp.
2) Każda z osób w parze dostaje obrazki do porównania. Należy podać kilka różnic i podobieństw, czasem mogą nas spytać o to co jeszcze byśmy powiedzieli poza tym co powiedział już nasz partner.
3) Obrazki, które mamy omówić w parze. Ja miałam np. obrazki z różnymi zdjęciami i mieliśmy omówić na ich podstawie, jak ważne jest robienie zdjęć i które z nich wydają nam się być najważniejsze.
4) Kontynuacja rozmowy na temat poruszony w części 3. Możemy dostać dodatkowe pytania, np. dlaczego lubimy oglądać zdjęcia znanych ludzi, czy zawsze na wakacje zabieramy ze sobą aparat itp.

Rady:
Przede wszystkim nie denerwować się, bo z tego co słyszę to komisja jest zawsze przemiła Wink Nie ma żadnych podchwytliwych pytań, a co do części z obrazkami, należy śledzić fora językowe i sprawdzać co już było, bo z tego co wiem to jest 20 zestawów obrazków i 10 tematów do dyskusji.
Bardzo ważne jest, aby w tematach do dyskusji rozmawiać mniej więcej po tyle samo. Nie dominuj w rozmowie, bo oceniana jest zdolność komunikacji. Jeśli Twój partner jest nieśmiały i sobie nie radzi, nawiązuj rozmowę, a za to dostaniesz punkty Smile Używaj zwrotów, w których zgadzasz się, nie zgadzasz się (lepiej się nie zgodzić, bo przynajmniej jest o czym porozmawiać), podajesz kolejne wady czy zalety itp. To jest wysoko punktowane.

____________________________________________________________

Robiąc jak najwięcej testów można łatwo opanować technikę. Tu nie chodzi o samą znajomość języka angielskiego tylko o umiejętność rozwiązywania tego typu testów. Co do przygotowań to dla osoby z motywacją nie sprawi problemu samodzielne przygotowanie. Konieczna jest nauka systematyczna i to, aby sprawiała ona przyjemność, a nie była przymusem Wink Jeśli chodzi o egzamin ustny, wystarczy znaleźć kogoś znajomego z kim można poćwiczyć. Dobrze jest oglądać filmy angielskie bez napisów, słuchać angielskiego radia i starać się mieć styczność z językiem jak najwięcej. Warto czytać książki angielskie, które wzbogacają słownictwo i utrwalają struktury gramatyczne.

I jeszcze jedna rada - wyśpij się porządnie przed egzaminem, weź ze sobą jedzenie i picie, bo będą przerwy między poszczególnymi częściami. Dobrze jest ze znajomymi porozmawiać o tym co często pojawiało się na testach, bo może to być coś co Ci się przyda. Jedna z koleżanek np. wspomniała coś o tym, że "to postpone" = "to put off" - i akurat to było na egzaminie Wink

_________________
Język angielski online | Korepetycje - darmowe ogłoszenia
Uwaga! Usuwamy prośby o odrobienie pracy domowej i sprawdzenie tłumaczenia wykonanego translatorem
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył(a): 03 Mar 2006
Posty: 2038

PostWysłany: Sob Gru 09, 2006 12:51 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Jak przygotować się do FCE? Porady znajdują się na stronie http://portalwiedzy.onet.pl/6485,,,,,,467855,fce.html Oto niektóre z nich:

Część pierwsza – Czytanie

* Dużo czytaj po angielsku: książki, prasę i wszelkie inne teksty.
* Pamiętaj, że zarówno na egzaminie jak i czytając dla przyjemności nie musisz rozumieć każdego słowa (...)
* Zwracaj uwagę na wszelkie nawiązania do miejsc, ludzi czy rzeczy (zaimki) we fragmentach do uzupełniania. Muszą pasować do rzeczowników w tekście przed i za luką.
* Zrób najpierw zadania, które są dla ciebie proste. Rzeczy trudniejsze zostaw na potem.
* Nie wybieraj odpowiedzi tylko dlatego, że w pytaniu i tekście zauważysz ten sam wyraz. W żadnej części nie jest to gwarancją poprawności odpowiedzi. (jeśli to samo słówko znajduje się w tekście i w odpowiedziach to prawie na pewno będzie dotyczyło innej osoby, a nie tej, o którą pytają)

Część druga – Pisanie

* Przeczytaj dokładnie całe polecenie i zaznacz ważne fragmenty.
* Zrób plan do każdej pracy obejmujący wszystkie sprawy do opisania.
* Stosuj akapity tam, gdzie jest to potrzebne. (najlepiej oddziel je jedną pustą linijką, ponieważ layout pracy też jest bardzo ważny)
* Sprawdzaj końcówki czasowników, liczbę mnogą oraz szyk zdania.
* Sprawdzaj nieregularne formy czasowników w czasie przeszłym i szyk zdania pytającego.
* Używaj języka oficjalnego lub potocznego stosownie do rodzaju zadania.
* Wybierz taki temat drugiego wypracowania, na który na pewno wiesz, co napisać.
* Pisz czytelnie, aby egzaminator mógł cię odczytać.
* Nie zapożyczaj zbyt wielu słów użytych w poleceniu.
* Nie łącz języka oficjalnego i potocznego.
* Nie przejmuj się, jeśli lekko przekroczyłeś limit 180 słów.

Część trzecia – Stosowanie struktur językowych

* Pisz ołówkiem na arkuszu odpowiedzi.
* Upewnij się, że wpisujesz odpowiedzi przy właściwym numerze pytania. (i że wpisujesz je w całości)
* W zadaniu z przekształcaniem zdań nie zmieniaj formy podanego słowa-klucza.
* Nie wpisuj odpowiedzi bez przeczytania całego zdania.
* W zadaniu z odnajdywaniem zbędnych słów, jeśli uznasz, że linijka jest poprawna postaw tick (V), nie zostawiaj pustej kratki.

Część czwarta – Słuchanie

* Słuchaj i czytaj polecenia. Upewnij się, że rozumiesz co masz zrobić w zadaniu.
* Wykorzystaj czas przed każdym nagraniem na przeczytanie wszystkich pytań z danego zadania. Dzięki temu będziesz wiedział, co usłyszysz.
* W zadaniach z uzupełnianiem luk w tekście przyjrzyj się dokładnie, jakie słowa są przed i za przerwą i zastanów się, jakiego rodzaju informację potrzebujesz usłyszeć. Na arkuszu odpowiedzi wpisuj tylko brakującą informację.
* Odpowiedz na wszystkie pytania nawet, jeśli nie jesteś pewien. Na pewno zrozumiałeś więcej niż ci się wydaje.
* Nie poświęcaj zbyt dużo czasu na pytania, z którymi masz trudności. Możesz w ten sposób nie zdążyć odpowiedzieć na kolejne pytania.

Część piąta – Mówienie

* Zapoznaj się z formatem egzaminu ustnego.
* Wykorzystuj każdą okazję do rozmawiania po angielsku w grupie, z drugą osobą zarówno w klasie jak i poza szkołą.
* Słuchaj uważnie pytań zadawanych przez egzaminatora.
* Proś egzaminatora o powtórzenie instrukcji, jeśli nie jesteś pewien, co masz robić.
* Pamiętaj, że omawiając dwie ilustracje trzeba dokładnie odpowiedzieć na zadane pytanie a nie tylko opisać zdjęcia.
* Wykorzystuj każdą okazję do mówienia w trakcie testu i staraj się, aby twoje odpowiedzi były rozbudowane.
* Nie ucz się na pamięć gotowych wypowiedzi, bo w ten sposób nie odpowiesz dobrze na pytania.
* Nie staraj się dominować nad partnerem w trakcie wspólnego zadania i nie przerywaj mu w nieuprzejmy sposób.
* Nie przejmuj się, jeśli egzaminator przerwie ci w czasie twojej wypowiedzi. Z powodów administracyjnych ramy czasowe egzaminu nie mogą być przekroczone.

_________________
Język angielski online | Korepetycje - darmowe ogłoszenia
Uwaga! Usuwamy prośby o odrobienie pracy domowej i sprawdzenie tłumaczenia wykonanego translatorem
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
UlQa
Gość

PostWysłany: Pon Gru 03, 2007 8:29 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

dzieki ja zdaje 8.12.07 i mam nerwice boje sie niby cwiczylam 3miesiące ale wiecie zawsze jest stres;/ nie moge sie doczekac konca egzaminow :*
ewela
Gość

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 5:28 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

jakie testy polecacie do fce i ksiazki??
administrator
Site Admin


Dołączył(a): 03 Mar 2006
Posty: 2038

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 7:39 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Testy są na www.fce.nauczaj.com/testy.php

_________________
Język angielski online | Korepetycje - darmowe ogłoszenia
Uwaga! Usuwamy prośby o odrobienie pracy domowej i sprawdzenie tłumaczenia wykonanego translatorem
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
elzbieta_gdanskDołączył(a): 23 Lut 2010
Posty: 9

PostWysłany: Pią Mar 19, 2010 8:41 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

ja polecam fce testy PLUS

_________________
Zapraszam na prywatne lekcje angielskiego w Gdańsku: www.angielskinauka.pl
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
supernatkaDołączył(a): 08 Sty 2012
Posty: 12

PostWysłany: Nie Sty 08, 2012 3:59 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Polecam kurs przygotowujący do egzaminu FCE firmy SuperMemo World:
http://www.supermemo.pl/fce
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natala90Dołączył(a): 30 Gru 2014
Posty: 1

PostWysłany: Wto Gru 30, 2014 1:53 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Warto też wybrać się na kurs przygotowujący na egzamin fce do którejś ze szkół językowych, mi osobiście dużo dał

_________________
http://www.smolarekstudio.com.pl/
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachTłumaczenia przysięgłe
Powered by phpBB © © 2001, 2002 phpBB Group
Style Created Freely by Claude
Hacks by logeen.