Niech nauka języków stanie się przyjemna

Na forum: pomoc w sprawdzeniu wypracowań, wyjaœnienie gramatyki i ciekawostki językowe

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   Mapa forum Sitemap

Oficjalne forum serwisu "Język angielski online" :)

REKLAMA

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum językowe Strona Główna » Język polski
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 7:26 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

http://www.forumtlumaczy.pl/viewtopic.php?t=5284&highlight=dwutysi%EAczny - rok dwa tysiące siódmy

no_doubt
Specjalista (ang)

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 7:37 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

to trzeba zapamiętać i się poprawiać, gdy się źle powie Smile

私の幼年時代は21日7月に終わる。
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Site Admin

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 7:26 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Jak odpowiedzieć prawidłowo na pytanie "gdzie mieszkasz"? Przypuśćmy, że chodzi o ul. Warszawską 5. Zdarza się, że niektórzy popełniają błąd odpowiadając.

*dido*

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 8:30 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Lexy napisał:
Jak odpowiedzieć prawidłowo na pytanie "gdzie mieszkasz"? Przypuśćmy, że chodzi o ul. Warszawską 5. Zdarza się, że niektórzy popełniają błąd odpowiadając.

PRZY ulicy Warszawskiej 5 ? Większość mówi, że mieszka NA ulicy Very Happy Chociaż dom posiada Wink
administrator
Site Admin

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 12:02 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

*dido*, dokładnie o to mi chodziło Wink

- oryginalny - NIE: orginalny

To błąd zauważony dzisiaj na forum ;>

DoTa

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 9:22 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

ajj bledy bledy... jezyk polski jest naprawde trudny... ale nie rozumiem jak mozna napisac: iusz (już) dla mnie jest to brak jakiegokolwiek poziomu... Laughing , rozumiem można robić błędy... ale takie w takim słowie?! mlodzi ludzie czesto robia bledy, bo zaniedbuja j. polski... piszą tesh, jush... hmm.. tesz.. jusz.. chociaz powinno byc już też... itd. pozdrawiam

PostWysłany: Sob Sie 25, 2007 12:44 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Lexy napisał:
- w cudzysłowie - NIE: w cudzysłowiu

Kiedyś u nas ksiądź fajnie to przyrównał:
- Mówimy w cudzysłowie, czy w cudzysłowiu?
- w cudzysłowiu?
- Nie, w cudzysłwie! Bo w dupie, a nie w dupiu. Wink

Często też ze współlokatorami sprzeczaliśmy się jak jest poprawnie:
* z ościami czy ośćmi? Bo np mówimy "Idę ze śmieciami" w takim razie podobnie tutaj, byłoby z 'ościami"? Dziwnie brzmi jak dla mnie. Wink
* z kiślem czy kisielem?

To jak z tym jest?;> Jak uważacie?

PostWysłany: Pon Sie 27, 2007 1:31 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Wydaje mi sie, ze ośćmi/kiślem.

Ostatnio wpadła mi w ręce dość ciekawa lektura traktująca trochę dokładniej o języku polskich, pozwolę sobie przepisać mały fragment:
"Innowacje językowe - podział
(...)
2. i. regulujące - formy wyrazowe powstałe w wyniku dążenia do usuwania wyjątków z systemu językowego np. jak taką, jaką, tamtą itd. (forma tą dopuszczalna jest w odmianie mówionej języka; w polszczyźnie pisanej używa jednie formy tę); gałęziami, dłoniami (aprobowane na poziomie normy użytkowej) lub błędne (nieaprobowane przez normę): *koniami, *niciami, *przyjacielami jak: stołami, kotami, psami, szafami itd.; *rozumię, *umię jak: robię, myślę, śpię itd. (poprawnie rozumiem, umiem);"

A zawsze zastanawiałem się, które z form: "tą" czy "tę" jest poprawna.
k-a-s-i-a

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 2:33 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Cytat:
Wydaje mi sie, ze ośćmi/kiślem.

Szczerze? Też mi się tak wydawało, ale doinformowałam się troszkę od syna polonistki Wink i właśnie okazuje się, że jest całkiem odwrotnie...

Moderator

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2007 6:25 pm Zacytuj zaznaczoneOdpowiedz z cytatem Back to top

Pamiętam jak w Mikołajku ojciec chłopaka poprawiał go gdy źle mówił "tą" / "tę". Tym kieruje jakaś zasada?
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat